Прийняття спадщини і договір дарування: що зміниться з 1 листопада в Україні

У ЗМІ з’явилося безліч публікацій про те, що з 1 листопада в Україні не можна буде оформити спадщину і укласти договір дарування. Як насправді змінилася процедура вступу в спадщину і дарування.

 

 

Уже кілька років поспіль напередодні листопада починають з’являтися статті в мас-медіа про те, що в українців з’являться проблеми з оформленням спадщини і дарування. Цю інформацію повністю спростовують в Міністерстві юстиції України.

Чутки про неможливість оформлення спадщини з 1 листопада базуються на постанові Кабміну №231, яку було прийнято ще в 2013 році і що передбачала переатестацію суб’єктів оціночної діяльності. Оцінювачі повинні були отримати сертифікат нового зразка, щоб продовжити діяльність. Уже в серпні 2014 року постанова втратила чинність у зв’язку з прийняттям нового документа, а в 2015 році взагалі була визнана незаконною і скасована Вищим адміністративним судом. Однак її «привид» все ще витає в ЗМІ, сіючи паніку серед населення.

Як повідомляють представники Мін’юсту, з 1 листопада 2018 року громадяни України зможуть без проблем оформити спадщину або укласти договір дарування, звернувшись до державного або приватного нотаріуса.Процедура буде проходити відповідно до Цивільного кодексу України, який встановлює право на оформлення договорів дарування і прийняття спадщини.

Зміни в порядок вступу у спадщину не вносилися. Як і раніше при оформленні спадщини спадкоємцями першого та другого ступеня споріднення (це батьки, подружжя, діти), а також при укладанні договорів дарування діє нульова ставка по податках. Тому нотаріусу для оформлення документів не знадобляться дані про оціночну вартість майна.

Тож, чинне на даний момент в Україні законодавство не передбачає обов’язкового проведення незалежної оцінки майна під час оформлення спадщини або дарування.

Якщо ж необхідність в оцінці виникне, то в Україні є цілий ряд суб’єктів оціночної діяльності, до яких можна звернутися з цього питання. На підставі документів про оціночну вартість майна нотаріус зможе оформити спадщину.

У 2018 році набрали чинності деякі правки, які стосуються порядку прийняття спадщини. Якщо раніше подати документи на оформлення спадщини можна було пізніше 6 місяців з дня смерті спадкодавця, то тепер, навіть якщо цей термін пропущено, то можна оскаржити його через суд. Для цього потрібно буде довести, що спадкоємець не знав про смерть покійного і про те, що йому належить спадок.

Джерело.