Якщо на фотознімку зіниці дитини відсвічують різними кольорами – бігом до окуліста!

За статистикою МОЗ, проблеми з зором мають 20% українських дітей. Причому у більшості випадків причиною є надмірне захоплення комп’ютерними іграми та переглядом телевізора. Адже не секрет, що сучасні діти майже все своє дозвілля проводять перед монітором, пише “Добрий лікар”.

— Чи справді телевізор та комп’ютер так негативно впливають на дитячі очі?

— Річ у тім, що миготиння екрану призводить до перевтоми внутрішніх м’язів ока. Якщо це відбувається часто та довго, виникає астенопатія — хронічна втома очей. Слизові оболонки червоніють, виникає різь та біль, очі сльозяться, може боліти голова, — каже Марія Черненко, дитячий офтальмолог. — Астенопатія не є захворюванням, але це так званий пограничний стан.А при частому напруженні ока у дітей виникає компенсаторна відповідь — око ще несформоване, а тому воно набуває такої будови, яка сприяє розвитку короткозорості. Ось чому нині в Україні дедалі більше дітей мають це порушення зору, причому ще до школи.

Досить багато дітей страждають від далекозорості та астигматизму — це спадкові хвороби. Якщо у батьків була ця проблема, дуже ймовірно, що вона буде й у дитини. Ось чому важливо вчасно помітити та почати корекцію зору. І хоча від народження всі дітки далекозорі, вже у 6 років це вважається аномалією. Також досить розповсюдженою патологією є косоокість.

— А які захворювання дитячих очей можуть призвести до сліпоти? За тією ж статистикою МОЗ, 10 тисяч маленьких українців страждають від серйозних очних хвороб, які загрожують сліпотою…

— Така ситуація виникла, як це не дивно, через прогрес у медицині. Адже нині репродуктивні технології дозволяють виходжувати навіть дуже недоношений дітей. Але це має й зворотній бік. Такі дітки “дозрівають” у кювезах, куди подається кисень. Але це негативно впливає на розвиток ока. Відтак, аномально розвиваються судини ока, недорозвивається сітківка, внаслідок чого настає її відшарування. Дуже часто це призводить до сліпоти.

Дуже багато дітей народжується з вродженими патологіями очей внаслідок внутрішньоутробного інфікування TORCH-інфекціями — токсоплазмою, цитомегаловірусом, герпесом тощо. Як наслідок, на світ з’являються дітки з вродженою глаукомою, катарактою, сліпотою.

— Як вчасно помітити, що з дитячими очима щось негаразд?

— Загалом, вперше дитина має відвідати офтальмолога у віці 3 місяців (якщо недоношена — у 2-3 тижні), потім в рік, у три (в цьому віці найчастіше виникають пухлини ока) та в шість років.

Батьки мають звернути увагу, коли дитина мружиться, підносить предмети чи книжку дуже близько до очей, нахиляє голову, щоб щось роздивитися. А щодо новонароджених, то є дуже простий спосіб дізнатися, чи є у малюка проблеми з очима. Для цього його треба просто сфотографувати із спалахом. Якщо на знімку одна зіниця червона, а інша — світла, зеленувата, жовтувата, якомога швидше покажіть дитину офтальмологу. У норма зіниця має відбиватися червоним кольором, а будь-який інший може вказувати на розвиток катаракти чи більш серйозні патології (наприклад, пухлини).

Джерело.