Аграрний конфлікт у Козові: знову зброя, знову заслані «тітушки»

У Козові йде суперечка за приміщення колишнього АТП між агрохолдингом «Мрія» та ТОВ «Рокмар». Агрохолдинг задіяв озброєних гастролерів. Такий вчинок компанії не минув попри увагу захисників України.
Четвер і п’ятниця цього тижня були неспокійними на околицях Козови. Близько трьох десятків невідомих чоловіків забарикадувалися в двоповерховій будівлі колишнього АТП. На цю господарську будівлю право власності доказує ТОВ «Рокмар».
Наявність зброї в приїжджих підтвердили у поліції. Щоправда, у правоохоронці кажуть, що виявили у гастролерів лише дві рушниці, при цьому офіційно зареєстрованих і з відповідними документами.Про це повідомив начальник Управління превентивної діяльності ГУНП в Тернопільській області Олександр Розпутній. Перевірка здійснювалась пізно в четвер.
В таку версію не повірили учасники АТО, які прибули в п’ятницю на місце події. Хлопці вважали, що зброї може бути більше, а поліція недосконало проводить свою роботу.
Варто нагадати, у квітні цього року в готелі «Глобус», що на об’їзній Тернополя, люди з Харкова, які називали себе представниками харківської юридичної компанії «Легіон», побили учасника АТО Олександра Починка. Напад здійснили десять проти одного.
Юридична компанія «Легіон» теж була найнята агрохолдингом «Мрія» для забезпечення своїх корпоративних інтересів на території Тернопільської області. Для прикладу, на Гусятинщині вони в суді відстоювали «підроблені» підписи у договорах на земельні паї. Звичайні сільські жителі прагнули розірвати договори з «Мрією» і в судах довели підробку підписів.
Квітневі події з побиттям атовця теж набули резонансу. Тоді голова Тернопільської ОДА Степан Барна на зустрічі біля готелю «Глобус» з громадськістю наголосив, що «Легіону» на Тернопільщині не має бути.
– Якщо таке має місце, як випадок, який ми мали вчора (побиття Олександра Починка – прим.), вони не мають, що тут робити в Тернопільській області. І їх бачити тут ніхто не буде. Я сподіваюся, що вони тут більше не з’являться.
«Легіонери» теж тоді були озброєні. Поліція у них виявила кілька одиниць зареєстрованої мисливської зброї. Цю зброю так звані юристи з Харкова розвозили у своїх автомобілях без чохлів і з недотриманням відповідних правил. Тобто навіть в готелі гастролери, які за своїм виглядом цілком відповідали терміну «тітушки», не зберігали свої рушниці у сейфах, а тримали прямо «під рукою».
Згодом по цій ситуації начальник ГУ НПУ Тернопільщини Олександр Богомол заявив, що з агрохолдингом є домовленість про те, що об’єкти «Мрії» на теренах області охоронятиме Державна служба охорони.
Однак, не зважаючи на публічні обіцянки високопосадовців області, озброєні «юристи» з Харкова не одноразово були помічені під час судових процесів на Гусятинщині, зокрема в селі Городниця. Вони продовжували відстоювати інтереси агрохолдингу «Мрія».
Таким чином, не було довіри і цього разу в Козові. Хлопці, які пройшли війну на сході України, зібралися поблизу будівлі, де заселились невідомі особи. За словами представників «Мрії», які теж там були, в приміщення зайшла їхня приватна охорона, юристи, найняті водії і комбайнери. Юрист компанії Марія Галела відмовилась коментувати ситуацію для преси.
– Я не представлю тут нікого. Ніяких коментарів не даю, – заявила вона журналісту.
Інший представник «Мрії» Василь Мартюк повідомив у бесіді, що в будівлі нема харківського «Легіону», а приїхали чоловіки з Києва, Черкас та з інших міст України. Щодо зброї йому нібито нічого не відомо.
Водночас на території поліція проводила слідчі дії, описували наявність рухомого майна. За межами території в очікуванні наказів і начебто для дотримання правопорядку перебували оперативники КОРДу і батальйону «Тернопіль» та декілька керівників поліції і ДСО області.

Ситуацію ніхто не нагнітав. Провокацій не відбувалося. Однак, напруга панувала. Приїжджі з будівлі не виходили, лиш з раз по раз виглядали з вікон. Вони на відріз відмовились контактувати. Вочевидь очікували наказу від керівництва «Мрії».
Голова Тернопільської ОДА Степан Барна теж не виходив на зв’язок по телефону. Йому декілька разів телефонували тернополяни, які зібралися в Козові поблизу території АТП.
Ніхто з присутніх не поспішав розходитись.
Ситуація вирішилась мирним шляхом аж пізно ввечері. Майже дві години тривали перемовини між усіма присутніми сторонами за виключенням забарикадованих «юристів і комбайнерів». Волонтер АТО Алла Чонгар, яка вела мову від імені учасників АТО з представниками «Мрії», повідомила, що мала телефонну розмову з Саймоном Чернявським – генеральним директором агрохолдингу. Втім, як було зрозуміло з повідомлення для преси від Алли Чонгар, гендиректор Саймон Чернявський не відразу був зацікавлений у мирному вирішенні конфлікту.
Вразі загострення було зрозуміло, що зіткнуться тернопільська поліція проти тернополян. А приїжджі озброєні гастролери і «Мрія» виглядатимуть начебто ні при чому.
Основна вимога учасників АТО: оскільки є у приїжджих зброя, вони повинні виїхати за межі області, а територію має охороняти ДСО. Так як колись і було обіцяно Олександром Богомолом. А поліція має проконтролювати мирний, безперешкодний виїзд і додатково перевірити можливу наявність незареєстрованої вогнепальної зброї.
Протягом двох годин перемовин представники «Мрії» не погоджувались на запропоновані варіанти мирного вирішення. Юрист компанії Марія Галела теж не одноразово дзвонила скоріш за все Саймону Чернявському або іншим вищим керівникам «Мрії». Цю сторону найбільше не влаштовувала додаткова перевірка речей «юристів і комбайнерів» в присутності двох атовців.
В кінці кінців усі сторони погодились, що учасники АТО виходять за межі території Козівського АТП, ДСО залишається тут для охорони, приїжджі покидають територію без додаткової перевірки речей. І навіть поліція особливого призначення (КОРД і батальйон «Тернопіль») не заходить на територію за виключенням керівництва, яке вело перемовини.
Однак, за кілька хвилин до виходу гастролерів «Мрії», на територію заїхало декілька автомобілів поліції з повним екіпажем правоохоронців. Такий маневр був сприйнятий присутніми, як поліція пішла у найми до агрохолдингу. Втім, ніхто натомість не вчиняв протиправних дій. Учасники АТО дотримали слова і дали змогу безперешкодно відправитись «гастролерам» з території АТП.
В половині одинадцятої ночі «юристи», «комбайнери», «тітушки» та всі, що з ними (усіх близько тридцяти чоловіків у спортивному одязі) завантажились з речами по своїх автомобілях. І у супроводі ескорту поліції поїхали в напрямку Рівненської області.
Крім того, повертаючись до квітневих подій, тоді поліція теж мляво реагувала на наявність зброї у харківського «Легіону». За словами громадської активістки з Тернополя Катерини Бойко, до діяльності «легіонерів» міг мати відношення син Міністра МВС Арсена Авакова.

Джерело.